SON DAKİKA

Milliyet Haberleri | Gündemi Yakından Takip Edin
Corona

BARİ DAR GELİRLİLERİ AYIRMAYIN!

BARİ DAR GELİRLİLERİ AYIRMAYIN!
Bu haber 08 Nisan 2020 - 8:57 'de eklendi. 138.899 kez görüntülendi.

ABDULLAH YİĞİT-ANKARA

Aile Bakanlığı bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yönelik şikayetlere dikkat çeken CHP’li Mahmut Tanal, bin liralık nakdi yardımın adil bir şekilde dağıtılmasını istedi.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin azaltılması amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine yapılan ayni ve nakdi yardımların adil bir şekilde dağıtılması gerektiğini söyledi.

İHTİYAÇ SAHİBİNİ HANGİ KRİTERLE BELİRLİYORLAR?

Vicdanları rahatlatacak, kafalarda soru işareti oluşturmayacak şekilde yardımların, ekonomik paketlerin yerini bulması gerektiğini belirten Tanal, “İlk aşamada Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından tespit edildiği söylenen 2 milyon aileye biner TL’lik ödeme yapıldı. 2 milyon 300 bin hanenin daha bu destekten faydalanacağı açıklandı. Bir ailenin dar gelirli, ihtiyaç sahibi olduğu hangi kriterler çerçevesinde belirleniyor? Devletin, daha doğrusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının ihtiyaç sahiplerini nasıl tespit ettiğini, nasıl bir çalışma yürüttüğünü merak ediyorum. Büyük bir beklentiyle E-Devlet’e girerek sorgulamada ‘Sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır’ uyarısıyla karşılaşan vatandaşlarımız büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Çünkü dar gelirli, ihtiyaç sahibi, çaresiz yurttaş sayısı açıklanan rakamların çok çok ötesindedir. Sadece 4 milyon 300 bin aile değil, sigortasız, işsiz olan, hiçbir yerden geliri olmayan tüm yurttaşlar bin liralık destekten yararlanmalı. Bu dağıtılan bin liranın, tüm yurttaşlarına asgari düzeyde yaşam olanakları, maddi imkânlar sağlamayı amaçlayan sosyal devlet anlayışıyla bağdaşmadığının farkındayız ama bari bu cüzi para miktarının dağıtımında ayrımcılık yapmasınlar, adil davransınlar” dedi.

YARDIMA MUHTAÇ YURTTAŞLARIN ADRESİNİ GÖSTEREBİLİRİZ

Bin TL’lik yardımdan yararlanmayan dar gelirlileri, ihtiyaç sahiplerini merak eden yetkililere tek tek adres gösterebileceklerini kaydeden Tanal, “Ülkeyi yönetenler, tüm yoksulları, dar gelirlileri, çaresiz insanları bulup yardım elini uzatmak niyetindeyse sivil toplum kuruluşlarıyla, esnaf temsilcileriyle, CHP’li belediyelerle de temas kurmalıdır. Mesela kirasını ödeyemeyen, elektrik ve doğalgazı kesilen yurttaşlarımız var. Eşi cezaevinde olan, çocuklarıyla tek başına kalan kadınlar var. İşsizlik maaşı kesilen, borçları olanlar var. Dükkânı kapandığı için bir kuru ekmeğe muhtaç hale gelen esnaflarımız var. Bizi arayanlar, mesaj atanlar, ‘Zor durumdayız ama kapımızı çalıp yardım yapan olmadı’ diyor. Dezavantajlı yurttaşların tamamına ödeme yapılmalı” ifadelerini kullandı.

SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKIFLARINA ÇEKİDÜZEN VERİLSİN

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, zaman zaman Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarıyla ilgili birtakım şikayetler aldıklarını anlatarak, “AKP teşkilatlarının yardımların kime dağıtılacağındaki rolünden bahsediliyor. ‘Hiçbir geliri, güvencesi olmayanlar dururken, arabası, evi, geliri olanlara yardım ediliyor’ şeklindeki şikayetler bizlere iletiliyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına çekidüzen verilmeli. Vatandaşların şikayetleri dikkate alınmalıdır.” diye konuştu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER