SON DAKİKA

Milliyet Haberleri | Gündemi Yakından Takip Edin
Corona

Futbol `da İşte 4 Doğru Modeli

Futbol `da İşte 4 Doğru Modeli
Bu haber 27 Nisan 2020 - 10:33 'de eklendi. 99.055 kez görüntülendi.

Koronavirüs sebebiyle yaşanan ekonomik durgunluk, kulüplerin transfer politikalarını derinden etkileyecek, bu kesin. Şimdiden hem bizim ligimizde hem de dünya futbolunda toplam milyarlarca avroluk zarar söz konusu. UEFA’nın Finansal Fair Play kurallarını askıya almasını gerektirecek kadar ciddi bir sorun var ortada. Nedim Hoca konuya şöyle bir giriş yapıyor: “Bildiğim kadarıyla 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez futbol aktiviteleri tamamen askıya alınmış vaziyette. Futbol ekonomisinde, sektörün hareket etmemesi ile değer kazanımının durması bir yana, mevcut değerlerin hızla kaybedilmesi de söz konusu.”

“Seyirciler artık daha toleranslı taraftarlık yapacak”

Bütçelerinde eksi hanesi kabarmaya başlayan kulüplerin eskisi kadar fütursuzca transfer yapmaları zor. Transfer yapılmayacak denemez ancak öncelik ne olmalı, bunu belirlemek lazım. Hem futbolcu hem teknik adam hem de altyapı koordinatörü olarak futbolun birçok alanında görev yapan Nedim Yiğit’in görüşleri şöyle:

“Son dönemde özellikle UEFA, Finansal Fair Play kanunlarıyla kulüplerimizi zorunlu olarak değer üretmeye yani oyuncu üretimine ve sektöre değer katmaya, daha da net söylemek gerekirse; doğru işleyişe yönlendirmekteydi. Futbol kulüpleri ekonomik olarak toparlanma sürecine girmek zorunda olacaklar, kaçınılmaz. Salgın öncesi ekonomik güçlerini tekrar elde etmek için bütçe planlamalarına “sahip oldukları oyuncu değerleri”, “potansiyeli yüksek ama henüz değerini bulmamış oyuncular” ve “yeni genç oyuncular” olarak güncellemeler katmak zorundalar. Bu sefer bir avantajları olacak, bu krizi futbolun en önemli paydaşı olan seyirciler de yaşadı ve artık daha toleranslı taraftarlık yapacaklar.”

“Fayda-maliyet analizi yapılmalı”

2012 yılında altyapılar üzerine yazdığım yüksek lisans tezimde, altyapıdan oyuncu yetiştirmenin aslında yüksek transfer harcamaları için bir alternatif maliyet olacağını belirtmiştim. Yani kulüpler transfer için altyapıdan oyuncu yetiştirmekten vazgeçiyor. Ancak altyapıdan oyuncu yetiştirmenin getirisi, transferlerin getirisinden daha fazla. Bu aradaki getiri kaybı da kulüpler için zarar oluşturuyor ancak farkında değiller. Belki de içinde bulunduğumuz durum bunu fark etmelerini sağlayacaktır. Peki, bundan sonra ne olacak. Nedim Yiğit de sportif ve ekonomik dengeye dikkat çekiyor: “Avrupa’da birçok kulübün doğru transfer uygulamaları var aslında ve yetiştiricilikleri de gayet başarılı. Arsenal, Ajax, Lyon gibi… Kulüpler transferde “fayda-maliyet” analizi yapmak zorundalar. Transfer edilen oyuncunun, ileride kulübe gelir getirecek değerde olmasına dikkat etmeliler. Ayrıca transfer gider ve transfer gelir bütçelerinin dengesini de sağlanmak zorunda olacaklar. Üretme ve yanlış transferlerin en aza indirilmesi için de araştırma, tespit etme, geliştirme, fırsat verme ve ‘marketing’e değer vermek zorundalar.”

İşte 4 Doğru Modeli

Nedim Hoca’nın son cümlelerinde vurguladığı ifadeleri ‘4 Doğru Modeli’ adıyla şöyle modellendirelim:

Doğru Scouting: “Hem dışarıdan oyuncu transferinde, hem de özkaynaklar için oyuncu tespit etmede en önemli unsur olan scouting için maalesef yeterli bütçe ve planlama olmaması yüzünden onlarca kat daha fazla harcama yapılıyor. Belki Federasyonlar bu bölüm için kulüplerin bütçe ayırmalarını zorunlu hale getirebilirler.”

Doğru Özkaynak Kullanımı: “Fayda-maliyet hesabı yapılsa belki en düşük harcama ile en yüksek gelir elde edilebilir mecra özkaynaktır. Doğru yönetim, doğru eğitim, doğru bakış açısı ile verimli hale getirilmek zorunda. Yine burada da Federasyonlar belli oranda bütçe zorunluluğu, belli sayıda ve dakikada özkaynak oyuncusuna süre verilmesi konusunda zorunluluklar getirebilirler.”

Doğru Teknik Direktörler: “Arrigo Sacchi ‘Başarımı genç oyuncularla çalışmama borçluyum. Çünkü gençler ile çalışırken onlar size nasıl öğretebileceğinizi öğretirler’ der… Artık kaçınılmaz bir şekilde antrenör profilleri değişecek ya da antrenörlerin profilleri değişecek. Ben ülkemizde ikinci seçeneğe pek imkan vermiyorum maalesef. Nasıl olacak? Teknik adamlardan genç oyuncuların potansiyellerinin performansa çevrilmesi hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmaları beklenecek ki bu, geriye dönük kazanılacak bir şey gibi görünmüyor…”

Doğru Pazarlama: “Pek tabii ki mevcut değerlerin doğru zamanda, doğru yerlere transferlerinin yapılması da önemli. Örneğin İzlanda A milli takımının son dönemdeki önemli yükselişinde en büyük pay, takımın iskeletini oluşturan oyuncuların Avrupa’ya transferlerinde sürekli oynayabilecekleri başaltı takımlara yönlendirilmeleriydi.”

Bu süreçte transfere para harcamak yerine kulüplerin altyapılara yöneleceğini söyleyebilir miyiz?

Yönelmek zorunda olduklarını söyleyebiliriz. Maalesef ben her şeye rağmen yöneleceklerinden hala emin değilim ama tüm kalbimle arzu ediyorum. Düşünsenize mevcut kısıtlamaların doğurduğu dijital bir ortam fırsatı olmasına rağmen şu ana kadar 3-4 meslektaşım dışında geleceğe dair görüşme, fikir alışverişleri, proje üretimi ve tartışması yapılmıyor ülkemde… Ben özellikle bu konuda kulübüm vasıtasıyla öncülük yapmaya gayret edeceğim, şu dakika bile oldukça geç kalınmış olmasına rağmen… Özellikle sorunuzda bahsettiğiniz “kulüplerin altyapılara yönelmesi” konu başlığı ile geniş bir konsorsiyum oluşturup, çalışmalar düzenleyip, tüm paydaşlara ‘Sizler ne düşünüyorsunuz?’ diye sormak gerekmez miydi? Türkiye’de altyapı hakkında davranma ve konuşma ilişkisini Beden Dili Uzmanı James Borg’ün şu sözü güzel anlatıyor: “Bedeniniz başka bir şey söylüyorken ettiğiniz sözlerin hiçbir anlamı yoktur.”

Altyapılar ile transfer politikaları arasında nasıl bir bağ kurabiliriz?

Aslında ben sohbetimizin başından beri kurmaya çalışıyorum. Ama bir başka örnekle de ifademi güçlendirmeye çalışayım. Restoranların talebi üzerine yapılan araştırmaya göre, allanıp pullanıp değişik adlarla menüye koyulan yiyeceklerin sipariş oranında önemli bir artış oluyor. Ayrıca bu yemekler, müşteriler tarafından menüde sade adlarla sunulan yiyeceklerden daha lezzetli bulunuyor. Altyapılar sade ve daha ekonomik ama lezzetlidir rahat olun, pazarlama tekniklerine aldanmayın.
kaynak:TRT SPOR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER