SON DAKİKA

Milliyet Haberleri | Gündemi Yakından Takip Edin
Corona

İşadamlarından Korona tedbirlerine düzenleme talebi

İşadamlarından Korona tedbirlerine düzenleme talebi
Bu haber 11 Nisan 2020 - 10:26 'de eklendi. 140.142 kez görüntülendi.

Girişimci İşadamları Vakfı (GİV) İçişleri Bakanlığı’nın Koronavirüse karşı getirdiği ulaşım ve sokağa çıkma kısıtlamaların yerinde olduğunu ancak bazı sektörlerde küçük düzeltmelere ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. Önerilerin başında Büyükşehirlere yük taşıyan kamyonların boş olarak hızlı geri dönebilmesi, 20 yaş altı yasağının tarım bölgelerinde esnetilmesi geliyor.

Girişimci İş Adamları Vakfı (GİV), Korona virüsle mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından alınan bazı tedbirlerde düzenleme istedi. Ulaşım ve seyahat kısıtlamalarının lojistik ve tarım sektörüne zarar vermemesi için getirilerin önerilerin başında kamyonların yüklerinin olup olmamasına bakılmaksızın şehirlerarası geçiş yapabilmeleri talebi geliyor. GİV açıklamasında 20 yaş altı sokağa çıkma yasağının tarımsal bölgelerde esnetilmesinin hasat dönemine olumlu yansıyacağını vurguladı.
İçişleri Bakanlığı’nın almış olduğu Şehir Giriş̧/Çıkış̧ Tedbirleri ve Yaş Sınırlaması’ konulu tedbirler ile ilgili lojistik ve tarım sektörü açısından bazı yanlış anlaşılmaları engellemek için düzeltmeye ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Girişimci İşadamları Vakfı sektör adına şu önerilerde bulundu:
GİRİŞ ÇIKIŞ YASAĞI YANLIŞ YORUMLANIYOR
Şehirlere giriş çıkış yasağı ile ilgili duyuruda ‘temel ihtiyaç malzemeleri ile ilaç ve tıbbi malzemelerin adı’ doğrudan belirtilirken; diğer malzemelerin isimlerinin belirtilmemesi, bunların dışındaki ürün gruplarının naklinde yasak olduğu şeklinde yorumlanıyor. Ticari ürün taşımacılığı yapan bütün araçlara geçiş serbestisi sağlanmalıdır.
BOŞ TİCARİ ARAÇLAR GEÇEBİLMELİ
İl giriş ve çıkışında araçların ‘taşıma irsaliyesi, teslimat makbuz veya faturası’ istenmektedir. Kara yolu nakliye araçlarının her zaman yüklü olmadığını, genellikle araçların yük almak üzere yükleme noktasına boş olarak geldiği lojistik sektörünün genel bir uygulamasıdır. Tedarik zinciri sürekliliğini sağlamak için ticari araçların boş veya dolu olmasına bakılmaksızın geçişine izin verilmelidir.
ZAMAN KISITLAMASI OLMAMALI
Ticari araçların 72 saat içerisinde yükünü boşaltması ve tekrar yük alması her zaman mümkün olmamaktadır. Tedarik zinciri sürekliliğini sağlamak üzere araçlara yüklerini boşaltmak ve yeni yüklerini almak için herhangi bir süre kısıtlaması olmamalıdır.
20 YAŞ KISITLAMASI MEYVE SEBZE FİYATINA YANSIYABALİR
20 yaş altı sokağa çıkma yasağı tarımsal faaliyetlerin yoğunlaştığı Mayıs ayı ile ilerleyen tarihlerdeki söküm ve hasat dönemlerinde zarara sebep olabilir. Tarım faaliyetleri için gerekli işgücünün organizasyonu konusunda sıkıntıların yaşanmaması için devletimizin üreticiye destek olması gerekmektedir.
İŞSİZ KALANLAR TARIMA YÖNLENDİRİLSİN
GİV, üreticiye destek olunabilecek önerilerini ise şöyle sıraladı:
-Salgın sürecinde işsiz kalanlar İŞKUR tarafından tarım işçisi ihtiyacı duyulan bölgelere yönlendirilmeli.
-Mevsimlik işçilerin şehirlerarası ulaşım hareketlerine kolaylık sağlanmalı.
-Tarım işçileri yaşam ve çalışma yerlerine ulaştıklarında gerekli sağlık kontrollerinden geçirilmeli.
-İl özel idareleri tarafından temin edilen çadırlar salgın göz önüne alınarak düzenlenmeli.
-Tarım işçilerinin servis organizasyonunda sosyal mesafe kuralları gereği ihtiyacın en az 2-3 katı servis aracı gerekliliği nedeniyle araçların temini için destek verilmelidir.
-Üreticiler arazideki çalışma şartlarında sosyal mesafe kurallarını gözetmeleri konusunda uyarılmalı.
-Tarım sigortası kapsamına salgın hastalık, işçilik zafiyetlerinden kaynaklı verim ve gelir kayıplarının eklenmesi sağlanmalı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER