SON DAKİKA

Milliyet Haberleri | Gündemi Yakından Takip Edin
Corona

İstanbul Valiliği, Tedbir ve Kararlar’ı duyurdu

İstanbul Valiliği, Tedbir ve Kararlar’ı duyurdu
Bu haber 11 Nisan 2020 - 19:53 'de eklendi. 117.792 kez görüntülendi.

İstanbul Valiliği, Pazartesi gününden itibaren geçerli olacak İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi tarafından alınan ‘Toplu Taşıma Araçlarında Sosyal Mesafenin Korunmasına Yönelik Tedbir ve Kararlar’ı duyurdu.

Kentte 13 Nisan Pazartesi günü saat 05.00’ten itibaren uygulamaya konulacak kararlar şöyle:
“1- Bütün sürücü ve yolcuların maske kullanmaları zorunludur. Maske kullanmayanlar, toplu taşıma araçlarına alınmayacak, maskesiz olduğu tespit edilen sürücü ve yolculara ayrı ayrı ceza uygulanacak.

2- Toplu taşıma araçlarına yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’si kadar yolcu alınması halinde sosyal mesafenin korunamaması nedeniyle koltuk sayısının yüzde 50’sinden fazla oturan yolcu alınmayacak, ayaktaki yolcu sayısı, oturan yolcuların yarısını geçmeyecek şekilde sınırlandırılacak, araçlardaki iki kişilik koltukların koridor tarafının boş bırakılarak, yolcuların cam kenarındaki koltuklarda seyahat etmeleri sağlanacak.

3- Seyahat eden veya durakta bekleyen yolcuların sosyal mesafeye uymalarını kolaylaştırmak amacıyla duraklarda ve araçların içerisinde gerekli işaretlemeler yapılacak. (etiket vb. işaretlemeler)

4- Bütün toplu taşıma araçlarında ve duraklarda sıvı el dezenfektanı bulundurulacak.

5- Bu önlemleri ihlal edenler hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi uyarınca idari para cezası uygulanacak.

6- İlgili idareler tarafından araçlardaki sosyal mesafenin korunması ve vatandaşlarımızın mağduriyetinin önlenmesi için sefer sayılarının artırılmasına yönelik düzenlemeler yapılacak ve bunlar halka ilan edilecek.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER