SON DAKİKA

Milliyet Haberleri | Gündemi Yakından Takip Edin
Corona

SULAMA GÖLETİ ONARILMADIĞI TAKDİRDE 30 MİLYON HEBA OLUR…

SULAMA GÖLETİ ONARILMADIĞI TAKDİRDE 30 MİLYON HEBA OLUR…
Bu haber 11 Nisan 2020 - 10:02 'de eklendi. 158.110 kez görüntülendi.

ABDULLAH YİĞİT-ANKARA –özel haber
Şanlıurfa Siverek İlçesinde Karacadağ Bölgesinde yer alan ve sulama amaçlı kullanılan Göletlerin. 7 Nisan 2020 Salı günü Aşırı yağışların olması sebebi ile göletlerdeki su artmıştır.

Daha sonra normale döndüğü halde Siverek kaymakamı panik yaparak gölettin boşalmasını yönünde tavırları ve tepkisi olmuştur. Orda bulunan 150 aileye yakın ekonomi kaynağını buradan sağlıyor. Üç bin küçük hayvan ve yine tarımsal ürünlerde Dünya’nın en güvenilir pirinç mide dosttu Karacadağ padişah pirinç üretim ve kejan domates salçası üç bin  küçükbaşa hayvana hem otlamasını sağlıyor ve ayrıca Karacadağ kejan sadeyağ Urfa Dünya’nın 20 ton üretim yapar yaklaşık 6 bin ton domates 400 ton Urfa biberi Dünya’nın en güvenilir kırmız mercimek üretimin yapıyoruz bu anlamda bizim orat ve müşterek olduğumuz Karacadağ pirinç fabrikası ve yine müşterek olduğumuz öz salac olarak bilinen salça fabrikası Elâzığ’da yaklaşık olarak iki fabrikada toplam 150 kişi çalışıyor barajdan faydalanan 150 aileye yakın yörede aile var yaklaşık 20 milyon TL üzerinde bir kaynak sağlıyor 3000 insan iş imkânı yaratıyor.

Sulama göletlimiz Gıda `nın olmadığı bir dönemde gıda üretimi yapılarak ülkemize kaynak sağlıyoruz.
Gıda silahlar kadar strateji  ` dir  .

Dünya’nın en seçkin markaları ile orat girişim olarak tarım birlik marketlerinde satış mağazalarında Karacadağ padişah pirinç ve kejan domates salçası kejan Karacadağ sadeyağ ve kurutulmuş domates kurusu ve Çağdaş ve Tarım Birlik marketlerinde satış mağazalarında satılıyor. Burada 1000 ton pirinç elde 500 ton buğday 300 ton kırmız mercimek üretim elde ediliyor.

Burada Milli bir tarım uygulaması uygulanıyor. Hasar gören göletlerin onarılmasını yapmaya çalışıyor oysa kaymakamlık engel oluyor. Kaymakamlığın görevi bu tür tarım faaliyetlerine yardımcı olmak yerine onarılmasına müsaade edilmiyor iddia göre.
Tarımsal Faaliyetleri yapan AK TEKNİK A.Ş. 30 MİLYON TL Mağdur olmuş durumda. Çiftçiler kaymakamlığın bu durumdan dolayı bir anlam anlamıyorlar çünkü DSİ NİN RAPORU ORTADA MEVCUTTUR.

Gölet taşırsa bile hiçbir yerleşim alanına tarım arazisine zarar verilmeyeceğini raporunu yazmıştır.

Buna rağmen duyduğum kadarı ile çiftçiler ile Ak Teknik A.Ş. Göletin onarımına  kaymakamlık izin vermiyor.

AK TEKNİK AŞ urfada tarım ve gıda üretimi yapan marka değeri yaratan bir firmadır. Bu firmamız Tüm ülkemizde tarım ve gıda konusunda istihdam sahaları üretiyor. Bu firmamıza yardımcı olmamız gerekiyor. Bu firma milli tarım projelerini Cumhurbaşkanımızın Milli Tarım projelerini uyguluyor.

Önünü açmamız gerekiyor. Bunun için Şanlıurfa valiliği, Siverek Kaymakamlığı, DSİ Bölge Bölge Müdürlüğü, Şanlıurfa Milletvekillerimiz Karacadağ Bölgemizdeki Bulunan Göletin mağduriyetin giderilmesi için göletin onarılmasına müsaade etsin. AK TEKNİK AŞ. SAHİBİ Ahmet Kıran 2006 da bu Göletin yapılması için 10 mil Tl para harcamıştır. sırf insanlara istihdam sahası kazandırmak için.

Karacadağ bölgesinde 2006 `da oysa diğer bölgelerde devlet kendi eli ile yapıyor.  Hayır, sever iş Adamı Ahmet Kıran Karacadağ Bölgesinde yapmış olduğu yatırımlar takdire Şahan durumda kendi imkânları ile 2006 yılında 10 milyon tl harcayarak yaptığı Göleti bölgedeki çiftçilere istihdam sahası yaratmıştır. isteseydi batıda o para ile yat, kat alabilirdi ama o bunu yapmadı Şanlıurfa ilinde en zor bölgesinde Karacadağ bölgesinde yatırım yaptı insanlar için istihdam yaratarak onlara destek vermiştir .

Siverek ilçesi Karacadağ Bölgesinde Atlıca, Yeniceli, Enderli ve Nohutlu mahallelerindeki çiftçiler ve yatırımcı iş adamları Bir an önce Siverek Kaymakamlığı Gölet’in Onarılmasına müsaade etmesini edilmesini istiyoruz. Dediler .

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER