SON DAKİKA

Milliyet Haberleri | Gündemi Yakından Takip Edin
Corona

Gelibolu’daki orman yangını kontrol altına alındı

Gelibolu’daki orman yangını kontrol altına alındı
Bu haber 07 Temmuz 2020 - 12:42 'de eklendi. 195.836 kez görüntülendi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarihi Gelibolu Yarımadası’nda dün çıkan orman yangınının kontrol altına alındığını açıkladı.

Çanakkale’de dün Gelibolu ve Eceabat ilçelerinde, Ilgardere ve Yalova köyleri yakınlarında henüz belirlenemeyen bir sebepten orman yangını çıkmıştı.

Çanakkale’nin yanı sıra çevre il ve ilçelerden gelen 500’ü aşkın kişiden oluşan ekipler, farklı bölgelerde etkili olan yangını yerden ve havadan müdahale etti.

Havanın kararmasının ardından havadan müdahaleye ara veren ekipler, sabah gününün ilk ışıklarıyla tekrar harekete geçti.

Termal kemeralar ve İHA’lar ile kontrol edildi

Karadan yürütülen çalışmalar ise gece boyunca devam etti. Özellikle hem İHA’lardan alınan bilgiler hem de termal drone desteğiyle sevk ve idare koordine edildi.

Bakan Pakdemirli: Kontrol altına alındı

Çalışmaları, dün Manisa’daki son programını iptal ederek Çanakkale’ye gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli koordine etti. Saat 10.00 sıralarında açıklama yapan Bakan Pakdemirli, yangının kontrol altına alındığını açıkladı.

“Soğutma çalışmaları birkaç gün sürebilir”

Pakdemirli, “Yangın kontrol altında, yerleşim yerleriyle ilgili riskler ortadan kalktı. Şu anda soğutma faaliyetleri de sürdürülüyor. Yer yer tütmeler olabilir, soğutma faaliyetleri birkaç gün sürebilir” dedi.

20 helikopter ve 2 uçak müdahale etti

İki şerit halinde ilerleyen bir yangınla karşı karşıya kalındığını belirten Pakdemirli, “Kumköy ve Yalova köyleriyle yani yerleşim yerleriyle alakalı bazı risk unsurları ortaya çıkmakla beraber ilerleyen saatler itibarıyla yerleşim yerleriyle ilgili riskler ortadan kalktı, hem rüzgarın değişmesi hem de bizim arkadaşlarımızın müdahalesi sayesinde. 20 helikopter, 2 uçak, 118 arazöz, 20 dozer ve 510 personel artı diğer kamu kuruluşlarından, belediyelerden de itfaiye araçları müdahale etti. Tabii bu müdahaleye orman teşkilatımız en başta olmak üzere, Valimiz, yerel belediyelerimiz, kolluk kuvvetlerimiz hepsi yardımcı oldular ve bu saate kadar hepsi sahada çalışmaya devam ettiler” diye konuştu.

Rüzgar gece boyu devam etti

Pakdemirli, can kaybı yaşanmamasının sevindirici olduğunu dile getirerek, gün boyu 50-60 kilometre hızla esen bir rüzgarla mücadele edildiğine ve gece boyunca da kuvvetli bir rüzgar olduğuna dikkat çekti. Pakdemirli, yaşanan yangının son olması temennisinde bulunarak şunları kaydetti:

450 hektar alan etkilendi

“Şu ana kadar 450 hektar alanımız etkilenmiş gözüküyor. Yangın tamamen söndürüldükten sonra kesin tespitler yapılır, bununla alakalı açıklamalarımızı da kamuoyuna yaparız. Genelde ağaçlar haricinde tarım alanlarında da hasarlar olduğunu görüyoruz.

Tarım alanları hasar gördü

Ağırlıklı olarak hasat edilen bazı arazilerimizde hasar olduğu gözüküyor. Yer yer ekili ve dikili alanlarda, şahıs arazilerinde de bazı hasarların olduğu görünüyor. Tabii her zaman söylediğimiz bir şey var, TARSİM kapsamında yangın hasarları da biliyorsunuz ödeniyor ama bölgede yüzde 10 ila 20 arasında bir TARSİM kapsamı, sigorta yaptırma oranı var. Maalesef felaket geldikten sonra hep bunlara pişman oluyoruz ama tekrar özellikle çiftçimizi, üreticimizi bu konuda, TARSİM konusunda uyarmış olalım. Tabii ki valilik de bir hasar tespit çalışması yapacak. Valilik kanalıyla bu, Cumhurbaşkanlığı İdari İşlere de bildirilir, bu konuyla ilgili yapılması gereken bir şey varsa devlet gerekeni yapar. Ama bu köylerimiz orman köyleri olduğu için orman köyleri kapsamında da orman teşkilatımız tarafından köylülerimizin, bu bölgede oturan kardeşlerimizin, tarımsal hasarlarını bir nebze de olsa karşılamak ve tarımsal faaliyetin sürdürülmesi maksadıyla belli bir miktarda fonu köylülerimize tahsis edeceğiz.”

Soğutma çalışmaları sürüyor

Twitter hesabından da paylaşım yapan Bakan Pakdemirli, “Gelibolu’da gece boyunca hummalı bir çalışma sürdürüldü. Güneş doğmamasına rağmen saat 05.15 itibariyle hava araçlarıyla müdahale yeniden başladı. Şu an itibariyle yangını kontrol altına aldık ve soğutma faaliyetlerine başladık” ifadelerini kullandı.

Kaynak:TRT haber

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER