SON DAKİKA

Milliyet Haberleri | Gündemi Yakından Takip Edin
Corona

Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak

Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak
Bu haber 23 Temmuz 2020 - 11:28 'de eklendi. 196.617 kez görüntülendi.

Gözler Merkez Bankası’nın bugün açıklayacağı faiz kararına çevrildi. Analistler, geçen ay politika faizini yüzde 8,25’te sabit tutan bankanın faizlerde değişikliğe gitmesini beklemiyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında artan enflasyonist baskılar sebebiyle faizlerde değişikliğe gitmesi beklenmiyor.

Analistler, geçen ay politika faizini yüzde 8,25’te sabit tutan TCMB’nin, bugün yapılacak toplantıda da politika faizini sabit tutacağını ancak reel ekonomiyi destekleyici adımlarına devam etmesinin olası olduğunu belirtti.

TCMB’nin de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle artan aşağı yönlü risklerin önlenmesi için son dönemde küresel merkez bankalarına paralel genişleyici bir duruş sergilediğini kaydeden analistler, artan enflasyonist baskıların TCMB’yi daha çeşitli para politikası araçlarına yönlendirebileceğini ifade etti.

Analistler, Covid-19 süreciyle birlikte küresel ekonomilere paralel Türkiye’nin de büyüme beklentilerinin önemli derecede aşağı yönlü revize edildiğini ancak büyüme tarafında risklerin görece azalmasıyla, TCMB’nin enflasyon odaklı bir politika benimseyebileceği değerlendirmesinde bulundu.

TCMB’nin gerçekleştirdiği Beklenti Anketi’ne göre Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 1,3 küçülmesi beklenirken, gelecek yıl büyüme beklentisi yüzde 4,6’dan yüzde 4,7’ye yükselmişti. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ise haziranda aylık bazda yüzde 1,13 artarken, yıllık bazda enflasyon yüzde 12,62 olmuştu.

TCMB, Aralık 2019’da yayımladığı “2020 Yılı Para ve Kur Politikası” metninde, enflasyonun öncelikle tek hanelere indirilmesinin, daha sonra ise kademeli olarak yüzde 5’te istikrar kazanmasının hedeflendiğini belirtmişti.

Kaynak:TRT haber

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER