SON DAKİKA

Milliyet Haberleri | Gündemi Yakından Takip Edin
Corona

Ayasofya’da ilk namaza kaç kişi katılacak?

Ayasofya’da ilk namaza kaç kişi katılacak?
Bu haber 22 Temmuz 2020 - 17:26 'de eklendi. 211.681 kez görüntülendi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya Camii’nin içinde sosyal mesafeye uygun olarak birer metre arayla düzenleme yapıldığını belirterek, ilk namaza 700 ila 1000 kişi arasında bir katılımın olabileceğini söyledi.

Danıştay kararı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 24 Temmuz’da yeniden ibadete açılacak Ayasofya Camii’nde hazırlıklar sürüyor.

86 yıl sonra ibadete açılacak caminin içi de çevresi de bu kez gezmek için gelenlerle değil namaz kılmak için gelenlerle dolacak.

Kur’an tilaveti 09.00’da başlayacak

Heyecanla beklenen 24 Temmuz’da ilk namaz Cuma namazı vaktinde kılınacak. Öncesinde ise camiden Kur’an-ı Kerim sesleri yükselecek. Sabah 09.00’da başlayacak Kur’an tilaveti 13.00’e kadar sürecek.

Saatler 13.16’yı gösterdiğinde ise Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş minberde yerini alacak. 86 yıl sonra ilk kez tarihi kubbe altında cuma hutbesi okunacak. Ardından da Ayasofya Camii’nde cuma namazı kılınacak.

Cami ve çevresinde de hummalı bir çalışma var. İçeriye ses sistemleri yerleştirilirken, tasvir, mozaik ve freskleri namaz vakitlerinde kapatacak perde sisteminin kurulumu da sürüyor.

Sistemin bir kısmının tamamlandığını belirten Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, tek bir çivi çakmadan yapılan hazırlıkların devam ettiğini söyledi.

İlk namaza kaç kişi katılacak?

Erbaş, “Caminin içinde sosyal mesafeye uyarak birer metre arayla düzenleme oluyor. Şu an rakam olarak bilmiyorum ama 700-800-1000 kişi arası ara bölmelerle olabilir. Hemen içi avlu var, orada da yine namaz kılınabilecek sosyal mesafeye uygun bir şekilde. Çok şükür hiçbir problem olmadan cuma günü camimizin açılışını yapacağız inşallah” dedi.

Ayasofya Camii’nin ibadete açılmasının ardından turist kabulüne de başlanacak. Cami içinde turistler için özel bir koridor oluşturuldu. Bu sayede namaz kılınan bölümler ayrıldı.

Açılış takip edecek basın mensuplar için hazırlanan platformun kurulumu da devam ediyor. 7 metre yükseklikteki platformun önünde dev bir ekran olacak. İçeride yaşananlar dışarıda bu ekrandan takip edilecek.

17 bin polis görev başında olacak

Cuma günü bölgede 17 bin polis görev başında olacak. Meydan şimdiden kapatılırken, özel harekat polislerinin desteğiyle giriş ve çıkışlar kontrollü sağlanıyor.

Kaynak:TRT haber

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER