SON DAKİKA

Milliyet Haberleri | Gündemi Yakından Takip Edin
Corona

Çin’de sel felaketi milyonlarca kişiyi etkiledi

Çin’de sel felaketi milyonlarca kişiyi etkiledi
Bu haber 20 Temmuz 2020 - 0:55 'de eklendi. 166.659 kez görüntülendi.

Çin’de şiddetli yağışların yol açtığı seller hayatı olumsuz etkiliyor. Temmuz başından bu yana seller nedeniyle 31 kişi öldü ya da kayboldu, 2 milyondan fazla kişi tahliye edildi, yaklaşık 151 bin ev zarar gördü.

Xinhua ajansının haberine göre, Çin Acil Durum Yönetimi Bakanlığından yapılan açıklamada, Hubey, Hunan, Ciangşi ve Anhui gibi bölgelerde 31 kişinin öldüğü ya da kaybolduğu, 2 milyondan fazla kişinin tahliye edildiği belirtildi.

Çin genelinde yaklaşık 24 milyon kişinin şiddetli sellerden etkilendiği kaydedildi.

Maddi zarar 64,39 milyar yuan

Sellerde yaklaşık 151 bin evin hasar gördüğünün kaydedildiği açıklamada, doğrudan ekonomik kaybın 64,39 milyar yuan (yaklaşık 9,19 milyar dolar) olduğu ifade edildi.

Taşkınlar nedeniyle ölen ya da kaybolan kişi sayısının, son beş yılın aynı dönemindeki ortalamanın yüzde 82 altında olduğunun aktarıldığı açıklamada, doğrudan ekonomik kayıpların da yüzde 5,9 azaldığına işaret edildi.

Şiddetli yağış yaklaşık 2 aydır sürüyor

Hazirandan bu yana devam eden sağanak ülkenin güney kesimlerinde hasara neden olurken, etkilenen bölgelerdeki birçok nehirdeki su, uyarı seviyelerini aştı.

Şiddetli yağışlar neticesinde dün, Yangzı Nehri üzerine kurulu “Üç Boğaz Barajı”nın arkasındaki su düzeyinin taşkın seviyesinden 15 metreden fazla yükselmesi sonucu barajın 3 kapağı açılmıştı.

Kaynak:TRT haber

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER