SON DAKİKA

Milliyet Haberleri | Gündemi Yakından Takip Edin
Corona

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karadeniz’de doğalgaz keşfettik

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karadeniz’de doğalgaz keşfettik
Bu haber 21 Ağustos 2020 - 17:02 'de eklendi. 12.067 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye açısından yeni bir dönem açılacak” dediği merakla beklenen müjdeyi açıkladı.

Erdoğan’ın açıklamasından öne çıkanlar:

“Enerji milli bağımsızlığın tesisinde de büyük öneme sahip”

Enerji, kalkınmanın temel unsuru olmanın yanında milli bağımsızlığın tesisinde de büyük öneme sahiptir. Doğu Akdeniz’de oynanan onca oyunun gerisinde de enerji kaynaklarının paylaşımı kavgası vardır. Bir damla petrolü oluk oluk akan insan kanından daha değerli gören gayri insani küresel düzen hala hükümranlığını sürdürmektedir.

“Rabbim bize görülmedik zenginlikte bir kapı açtı”

Rabbim bize bambaşka bir yerde, hem de görülmedik zenginlikte bir kapı açtı. Sondaj ve sismik araştırma çalışmalarımızda en küçük bir dışa bağımlılığımız söz konusu değildir.

“Tuna 1 Kuyusu sondajında 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfettik”

Bugünkü sevinci bize yaşatan Fatih’in yanında, Yavuz ve Kanuni sondaj gemilerimizle dünyanın en önde gelen ülkeleri arasına dahil olduk. Türkiye, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi.

Fatih Sondaj Gemimiz 20 Temmuz 2020’de başladığı Tuna 1 Kuyusu sondajında 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetmiş durumda. Bu operasyonu tamamen milli imkanlarla gerçekleştirdik.

“Bölgede yeni doğal gaz keşifleri olabilir”

Kuyudan elde edilen veriler, aynı bölgede yeni doğal gaz keşiflerinin kuvvetle muhtemel olduğuna işaret ediyor.

“Hedefimiz, 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmak”

Hedefimiz, 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır. Şimdi hemen tespit kuyuları açmaya başlayacak ardından üretim konseptini belirleyip inşaat ve yapım işlerine geçeceğiz. Doğal gazın yüzeye çıkartılması ve sisteme aktarılması işlemleriyle birlikte bu kaynaktan fiilen istifade etmeye başlayacağız.

“Benzer bir müjdeli haberi Akdeniz’den de bekliyoruz”

İnşallah benzer bir müjdeli haberi Akdeniz’den de bekliyoruz. Fatih ve Yavuz gemilerimiz vasıtasıyla Akdeniz ve Karadeniz’de bugüne kadar 9 derin deniz sondajı gerçekleştirdik. Son sondajda milletimize beklediği müjdeyi verme şerefine nail olduk.

“Allah’ın izniyle devamı da gelecek”

Keşifler için söylenen o güzel sözü sondaj faaliyetlerimize uyarlayarak tekrarlamak istiyorum, her arayan bulamaz ama bulanlar arayanlardır. Sakarya gaz sahasıyla bismillah dedik. Allah’ın izniyle devamı da gelecek.

“Ülkemizin enerji meselesini kökten çözmekte kararlıyız”

Ülkemizin enerji meselesini kökten çözmekte kararlıyız. Enerjide net ihracatçı konumuna gelene kadar bize durmak, dinlenmek yok. Kimsenin hakkına gözümüzü dikmeden ama kimseye de hakkımızı yedirmeden hedeflerimize doğru yürümeyi sürdüreceğiz. Sakarya Gaz Sahası’ndaki keşiften sonra artık önümüzde çok daha aydınlık bir yol olduğuna inanıyoruz. Bugün gelecek nesillere önemli bir miras bırakacağız.

AB, Yunanistan’ı şımartıp üzerimize salarken sergilediği çifte standart sebebiyle bir kez daha kendi ilkelerine ihanet ettiğini görmelidir.

Karadeniz’de Kanuni ile de yola devam edeceğiz. Biz doğal gazda petrolde varız diyeceğiz.

Kaynak:TRT haber

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER