SON DAKİKA

Milliyet Haberleri | Gündemi Yakından Takip Edin
Corona

PKK sözde yöneticinin etkisiz hale getirildiğini örgütten gizlemiş

PKK sözde yöneticinin etkisiz hale getirildiğini örgütten gizlemiş
Bu haber 08 Eylül 2020 - 17:11 'de eklendi. 46.545 kez görüntülendi.

Bölücü terör örgütü PKK/KCK’nın, sözde üst düzey yöneticilerinden “Dozdar Hamo” kod adlı terörist Abdulrehman Hamo’nun etkisiz hale getirildiğini yalanlarla örgütten gizlediği ortaya çıktı.

PKK/KCK’nın sözde üst düzey yöneticilerinden “Dozdar Hamo” kod adlı terörist Abdulrehman Hamo’nun, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) operasyonuyla Irak’ın kuzeyindeki Kandil bölgesinde etkisiz hale getirilmesinin terör örgütü tarafından, “Artık başka alanda üst düzey görevlendirildi” ya da “Gizli bir faaliyet yürütüyor” gibi yalanlarla örgüt mensuplarından gizlenmeye çalışıldığı ortaya çıktı.

MİT’in istihbarat ağına takılan sözde KCK Yürütme Konseyi Üyesi, KCK Basın ve İletişim Sorumlusu Hamo yakın takibe alındı, teröristin ilişkileri ve günlük rutini analiz edildi.

Operasyon için uygun zamanı bekleyen MİT’in verdiği istihbarat ile harekete geçen TSK, 26 Kasım 2019’da Irak’ın kuzeyindeki Kandil bölgesinde düzenlenen nokta operasyonla Hamo’yu etkisiz hale getirdi.

MİT, operasyonun ardından, örgütün “üst düzey bir yöneticinin ölümü sonrasında nasıl bir politika izlendiği”ni de analiz etti.

Örgütün, Hamo ile görüşmek isteyen mensuplarına uzun süre “Artık başka alanda üst düzey görevlendirildi” ya da “gizli bir faaliyet yürütüyor” gibi yalanlarla örgüt üyelerinden gizlemeye çalıştığı belirlendi.

Teröristbaşı Abdullah Öcalan’dan eğitim alanlar arasında bulunan Hamo’nun, çok sayıda silahlı eylemin planlayıcısı olduğu, örgüte 1990’da Suriye’den katıldığı, 2011-2016 arasında Suriye’de örgütün finans ve lojistik sorumluluğunun yanı sıra PKK’nın Suriye yapılanmasının sözde yönetim kurulunda görev aldığı da öğrenildi.

Kaynak:TRT haber

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER