SON DAKİKA

Milliyet Haberleri | Gündemi Yakından Takip Edin
Corona

Seçime ‘Belaruslu Türk İğdeci damgası

Seçime ‘Belaruslu Türk İğdeci damgası
Bu haber 02 Temmuz 2020 - 15:00 'de eklendi. 174.490 kez görüntülendi.

Türkiye’nin gururu Bele Rus’ta iş Adamı ve Anadolu Birliği Partisi Dünya Teşkilat Başkanı Sedat iğdece belerusta siyasetin gündemine oturdu.

Türkiye’de de bu konu gündem oldu önceden de Feto gurubu Sedat iğneciyi yoklayarak okul açtırmak için uğraştı ama feto gurup başaramadı Sedat beyin ülke sevgisi ve dik duruşu ile şimdi yine beler ustada feto gurup gibi bir gurup iş adamı Sedat beyle uğraşsalar da başarılı olamadılar ülkemizde de turizm işletme sahipliliği yapan ülkemizi yurt dışına tanıtan sevilen iş adamı Sedat iğdece. Son dakika olarak Türkiye Gündeminde

Belarus `a kadar uzanan Feto hizmeti ünlü iş adamı Sedat İğdeci tarafından engellenmiştir. Şimdi ise 9 ağustos Devlet Başkanlığı seçimlerinde Feto karışmasına rağmen Ünlü iş damı Belaruslu Türk Vatandaşı Sedat İğdeci onlara karşı dik duruşunu şirketleri ile dik duruşunu belarus ta gösterdi. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan hayranlığı ile bilinen iğdeci yapmış olduğu açıklamalar Türk basınında yer verdi.

Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılacak devlet başkanlığı seçimi öncesi tansiyon yükselmeye devam ederken, şimdi de gündeme ülkede uzun süredir iş yapan ve yatırımları olan bir Türk iş adamı damgasını vurdu.

Belarus İçişleri Bakanlığı, “bir Türk vatandaşının şikayeti üzerine, devlet başkanlığı seçimlerinde aday olan Valeriy Tsepkalo’nun olası yasadışı faaliyetleri ile ilgili soruşturma açıldığını” duyurdu.

Belarus İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Olga Çemodanova, Sputnik ajansına verdiği demeçte, “Bir Türkiye vatandaşının Tsepkalo’nun yasadışı faaliyette bulunduğu yönündeki şikayeti üzerine, ön incelemenin başlatılması amacıyla Başsavcılıktan İçişleri Bakanlığına materyaller geldi. Halihazırda inceleme yapılıyor” açıklamasında bulundu.

Başsavcılıktan konuyla ilgili Sputnik’e yapılan açıklamada, Türkiye kökenli Belarus vatandaşından şikayet dilekçesinin alındığı belirtildi. Habere göre, iddiaların araştırılması için şikayet dilekçesinin İçişleri Bakanlığı’na yönlendirildiği aktaran başsavcılık, ön incelemeyle ilgili bilgilerin gizli olduğu gerekçesiyle şikayetin konusunu açıklamadı.

Başkan adayı Valeriy Tsepkalo hakkında başlatılan soruşturma, Kayseri’nin Yahyalı ilçesi doğumlu olan iş adamı Sedat İğdeci’nin şikâyetine dayandırılıyor.

Uzun yıllardır Minsk’te yaşayan, çok sayıda inşaat projesini gerçekletiren, bu ülkenin de vatandaşı olduğu bildirilen Sedat İğdeci, Tsepkalo hakkında önemli rüşvet iddiaları ortaya atarak ülkenin gündemine oturdu.

Lukaşenko’ya yakınlığı ile bilinen bir Belaruslu bir gazeteci ile yaptığı söyleşi Youtube’da yayınlanan Sedat İğdeci, Belarus’un “Silikon Vadisi” olarak nitelenen Yüksek Teknoloji Parkı’nın (HTP) devlet adına kurucusu ve yöneticisi olan Tsepkalo’nun 2011-2015 arasında kendisinden 1 milyon dolar rüşvet aldığından, kendisi ve ailesinin tatil ve uçak masraflarını defalarca karşıladığına kadar pek çok iddia ortaya atıyor ve bunları kanıtladığını söylediği belgeler gösteriyor.

İğdeci, “Lukaşenko’ya diktatör diyen Tsepkalo’nun kendisinin diktatör olduğunu, HTP başkanı iken pek çok iş adamının kendisine rüşvet verdiğini, bu kişilerin korkmasalar gerçeği anlatacaklarını” iddia ediyor. İğdeci ayrıca, ev işinden alacağını tahsil etmek için dava açtıktan sonra kendisinin ve ailesinin tehdit edildiğini söylüyor. Röportajda İğdeci, Başkan Lukaşnko’ya da güvenli yatırım, konforlu ve güvenli yaşam imkanı sağladığı için teşekkür ediyor.

Tsepkalo’nun başkan adaylığını finanse etmek için sattığı 418 m2’lik evi de, İğdeci ile aralarındaki sorunun nedenlerinden biri. Medyaya yansıyan haberlere göre, Sedat İğdeci, 2013-2014 arası inşa edilen ev için hak edişlerini almadığını, Tsepkalo’nun HTP’deki görevini kullanarak evi bedavaya yaptırdığını, aksi takdirde HTP’deki ihalelerden çıkarma tehdidinde bulunduğunu iddia ediyor. Tsepkalo ise iddiaları reddediyor ve evinin inşaatında iddia sahibi müteahhidin sadece 3 hafta çalıştığını savunuyor.

Belarus’un hükümet yanlısı haber sitelerinden dev.by, “Türk-Belarus iş adamı” diye tanıttığı Sedat İğdeci ile görüştüğünü, inşaat şirketi sahibi İğdeci’nin Yüksek Teknoloji Parkı (HTP) projelerinde yer aldığını, yaptırdığı evin parasını ödemeyen Tsepkalo’nun başkan adaylığını öğrenince de konuyu kamuoyu gündemine taşımaya karar verdiğini yazdı.

İş adamı İğdeci, Facebook’ta “Sedat Bekiroviç İğdeci” adıyla açtığı kişisel sayfada da, iddialarını içeren videoyu yayınladı. Medyadaki bilgilere göre Sedat İğdeci, bu yıl Türkiye’de kurulan Anadolu Birliği Partisi’nin “Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı” olarak görülüyor.

İğdeci, Si Finans Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı.

İğdeci, Belarus’daki Türk toplumu içinde de aktif isimlerden biri olarak biliniyor. Son olarak 5 Mart’ta Türkiye’nin Minsk Büyükelçisi Mustafa Özcan, elçiliğin Facebook sayfasında, “SI Group Firmamızın Minsk’teki merkezini ziyaret ettik. Grup Başkanı iş insanımız Sayın Sedat İğdeci’den Şirketin Belarusdaki yatırımları ve gelecek planlarını dinledik. Şirket bünyesinde açılan Barauliany semtindeki ana okulunu birlikte ziyaret ettik. Ana okulunun eğitim kalitesinden gurur duyduk. İş insanlarımızın Belarusta eğitim sektörüne yatırım yapmaları Türkiye Belarus ilişkilerinin geleceği açısından da çok yararlı. Teşekkür ediyoruz.” mesajını paylaşmıştı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER