SON DAKİKA

Milliyet Haberleri | Gündemi Yakından Takip Edin
Corona

UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Safranbolu’ya turist akını

UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Safranbolu’ya turist akını
Bu haber 20 Temmuz 2020 - 0:39 'de eklendi. 275.821 kez görüntülendi.
Dünyanın “en iyi korunan 20 kenti” arasında gösterilen Karabük’ün Safranbolu ilçesi, yeni tip koronavirüs (COVID-19) sürecinde yeni normalleşme dönemine girilmesiyle ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor.

Ülkenin kent ölçeğinde UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan, genellikle 3 katlı, 6-8 odalı, ihtiyaca uygun tasarlanarak estetik biçimde şekillendirilmiş geleneksel evlerin bulunduğu tarihi ilçe, yeni normalleşme süreciyle yerli ve yabancı turistlerin gözde mekanı oldu.

Fotoğraf: AA

Osmanlı mimarisi, şehir hayatı ve kültürünü günümüze kadar aktarmayı başaran, han, hamam, konak, çeşme, cami ve köprüleriyle adeta açık hava müzesini andıran ilçe, hafta sonu tatilinde ziyaretçilerin adeta akınına uğradı.

Fotoğraf: AA

“Özellikle yerli turistler ilgi gösteriyor”

Safranbolu Kaymakamı Fatih Ürkmezer, COVID-19 nedeniyle geç başlayan sezona hızlı girildiğini söyledi.

Salgın nedeniyle alınan önlemlerin titizlikle uygulandığını anlatan Ürkmezer, “Safranbolu, normalleşme süreciyle yerli ve yabancı misafirlerini ağırlamaya başladı. Özellikle yerli turistler ilgi gösteriyor. Bunun yanında yabancı turistlerimiz de gelmeye başladı. Misafirlerimizi titizlikle ağırlıyoruz. Sıcak havaya rağmen bu hafta sonuda tarihi ilçemiz yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu” diye konuştu.

Kaynak:TRT haber

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER