SON DAKİKA

Milliyet Haberleri | Gündemi Yakından Takip Edin
Corona

Washington Büyükelçisi Kılıç’tan skandal makaleye cevap

Washington Büyükelçisi Kılıç’tan skandal makaleye cevap
Bu haber 19 Eylül 2020 - 8:34 'de eklendi. 478.914 kez görüntülendi.

Amerikan Washington Post gazetesindeki Türkiye’ye yönelik skandal makaleye, Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç bir yazı ile yanıt verdi. Kılıç, Türkiye’nin DEAŞ ve El Nusra’yı terör örgütü ilan eden ilk ülkelerden olduğunu hatırlattı.
Washington Post yazarı David Ignatius’ın Türkiye’yi radikalleşmekle suçlayıp, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan gibi ülkeleri “Islam dünyasında yükselen ılımlı sesler” olarak tanımladığı 4 Eylül tarihli “Neden Trump yönetimi Erdoğan’ın Türkiyesi’ne müsaade ediyor” yazısına yanıt, Büyükelçi Kılıç’tan geldi.

Makalede Türkiye’yi karalayan ifadeler kullanan David Ignatius, Türkiye’nin ABD’ye verdiği değeri kanıtlaması gerektiğini iddia etmişti.

Kılıç, Washington Post için kaleme aldığı yazısında, Ignatius’un yazısını, “Temelsiz, irrasyonel ve Türkiye’nin terörle mücadeleye, NATO ittifakına ve bölge güvenliğine sağladığı katkıyı görmezden geliyor” ifadeleri ile eleştirdi.

“DEAŞ’ı ve El Nusra’yı terör örgütü ilan eden ilk ülkelerden biri olduk”

Ignatius’un Türkiye’yi “radikalleşmeyi körüklediğine” ilişkin yorumuna ilişkin Kılıç, “Bu yanlış ve yanıltıcıdır. Kendi şiddet yanlısı emellerini gerçekleştirmek için İslamı suistimal edenleri kınadık ve onlara karşı sert adımlar attık. DEAŞ’ı ve El Nusra’yı terör örgütü ilan eden ilk ülkelerden biri olduk.” değerlendirmesinde bulundu.

DEAŞ’ın Türkiye’yi çarpık dünya görüşünün baş düşmanı olarak saydığını ve bu terör örgütünün Irak ile Suriye’den sonra en çok masum insanı öldürdüğü ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Kılıç, Türkiye’nin bu terör örgütüyle mücadele etmediğini iddia etmenin asılsız ve gülünç olduğunu kaydetti.

Kaşıkçı vurgusu

Ignatius’un Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan gibi ülkeleri “Islam dünyasında yükselen ılımlı sesler” olarak tanımlamasına da yanıt veren Kılıç, “Ignatius, söz de ılımlaşmayı teşvik edenleri överken, aynı insanlar Islam dünyasında gerçek anlamda ılımlı seslerden biri olan Cemal Kaşıkçı’yı katletti.” ifadelerine yer verdi.

“Türk ordusunun DEAŞ’a vurduğu darbe Pentagon raporunda yer aldı”

Kılıç, Türkiye’nin Carabulus, El Bab ve Dabık’ta 4 binden fazla DEAŞ teröristini etkisiz hale getirdiğine işaret ederken, ABD Savunma Bakanlığı Başmüfettişliğinin son zamanlardaki bir raporunda Türkiye’nin operasyonlarının DEAŞ’ın terörist, para ve erzak kaçırma faaliyetlerini ciddi ölçüde etkilediğini belirttiğini hatırlattı.

“ABD Türkiye’ye değer veriyorsa terör örgütüne desteği kesmeli”

Türkiye’nin bu zor zamanlarda bir NATO ortağı olarak kollektif güvenliğe yönelik tehditlere karşı ön cephede duracağını belirten Kılıç, “Birileri de ABD’ye her etnik kökenden 40 bin Türk vatandaşını öldüren PKK terör örgütünün Suriye koluna siyasi, ekonomik ve askeri desteğini durdurmakla Türkiye’ye verdiği değeri ispat etmesini söylesin.” değerlendirmesinde bulundu.
kaynak:TRT HABER

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER